W dniach 16-17 maja 2013 roku na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach miała miejsce druga edycja imprezy „Fascynujący Świat Roślin”, stanowiąca część światowej akcji – Fascination of Plants Day, odbywająca się pod auspicjami Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach (European Plant Science Organization). Tegoroczne hasło imprezy brzmiało Niech żyją rośliny! Celem tego wydarzenia było przedstawienie pracy ludzi, dla których największą fascynacją są rośliny, a także przekazanie przesłania, że wiedza o roślinach jest niezmiernie ważna dla rozwoju licznych dziedzin naszego życia, m. in. rolnictwa, ogrodnictwa, leśnictwa, zrównoważonego wytwarzania żywności, kosmetyków i farmaceutyków.
Tegoroczne obchody „Fascynującego Świata Roślin” odbywały się pod honorowym patronatem JM Rektora UŚ, prof. zw. dr hab. Wiesława Banysia Dzień 16 maja był dniem Sesji Plenerowej, kiedy to odbywały się wycieczki terenowe i inne zajęcia prowadzone poza naszym Wydziałem. Były one prowadzone nie tylko przez pracowników Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, ale także przez licznych Partnerów Zewnętrznych, którzy zechcieli w tym roku włączyć się we wspólne działania. W dniu 17 maja, w godzinach 13.00-19.00, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŚ na ul. Jagiellońskiej 28 stał otworem przed uczestnikami licznych wykładów, warsztatów, laboratoriów, konkursów i pokazów. Program był bardzo bogaty. W sumie odbyło się bowiem aż 54 różnych tematycznie zajęć w 6 kategoriach, tj.: pokaz (3), wykład (15), quizy i konkursy (4), wystawy (11), laboratorium (13) i warsztaty (8). Przygotowano blisko 1700 miejsc na różnych zajęciach, tj. o 661 więcej niż w 2012 r. Uczestnikami byli uczniowie z 37 szkół województwa, a także osoby prywatne. Tegoroczna impreza nie mogłaby się odbyć z takim rozmachem i z tyloma atrakcjami, gdyby nie hojność licznych sponsorów. Byli nimi: Obchody Fascynującego Świata Roślin uświetnili swą obecnością goście specjalni. Jednym z nich była dr Halina Galera, adiunkt w Zakładzie Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska, Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, która wygłosiła wykład: „Pieprzno i szafranno, moja mościa panno. Rośliny w służbie miłości ”, wprowadzając zgromadzonych na nim słuchaczy w ciekawy świat roślin afrodyzjakalnych. Wielką atrakcją tegorocznych odchodów FŚR było spotkanie z najgrubszym drzewem świata, cypryśnikiem meksykańskim rosnącym w Santa Maria del Tule, w stanie Oaxaca, w Meksyku. Wydarzenie to, odbywające się na dziedzińcu Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska przy ul. Jagiellońskiej 28, skupiło uwagę licznych mediów. W ramach obchodów „Fascynującego Świata Roślin” odbył się po raz pierwszy konkurs fotografii przyrodniczej pt.: „Przyglądamy się naturze”, którego głównymi bohaterami były rośliny. Uczestnicy nadesłali kilkaset zdjęć w trzech kategoriach tematycznych: Komitet Organizacyjny „Fascynującego Świata Roślin, edycja 2013” pragnie serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w jego zorganizowanie. Wyraża też nadzieję, że kolejne edycje tej Imprezy będą się cieszyć niesłabnącym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz osób dorosłych naszego województwa. Koordynator „Fascynującego Świata Roślin, edycja 2013”
W imieniu władz Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, dziękuję za ogromne zaangażowanie Organizatorom, Administracji WBIOŚ, Studentom, Pracownikom, Doktorantom, Studentom za wielka pracę jaką z radością włożyli w przygotowanie wydarzenia oraz partnerom i sponsorom, którzy wsparli działania Wydziału. Prodziekan ds. Współpracy z Otoczeniem i Promocji
|
FASCYNUJĄCY ŚWIAT ROŚLIN 2013 Koordynator na naszym Wydziale Komitet organizacyjny kontakt: plants.day@us.edu.pl
|