działające przy Katedrze Zoologii
przewodniczący dr Artur TASZAKOWSKI ataszakowski@us.edu.pl
opiekun naukowy prof. dr hab. Karina WIECZOREK karina.wieczorek@us.edu.pl
Celem działalności Koła Biologów jest:
działające przy Katedrze Zoologii
przewodniczący Adrian MASŁOWSKI amaslowski@us.edu.pl
opiekun naukowy dr hab. Łukasz DEPA lukasz.depa@us.edu.pl
adres Bankowa 9, 40-007 Katowice
poczta faunatycy@us.edu.pl
facebook faunatycy
Trochę o nas:
Na spotkaniach naszego Koła staramy się zobaczyć to, o czym większość czyta jedynie z książek – zdobywać i preparować materiały pomagające innym w poznawaniu zwierząt i ich budowy. Ponadto poznajemy ciekawych ludzi z innych ośrodków naukowych, przemierzamy bezdroża w poszukiwaniu dzikiej – fascynującej przyrody. Ochoczo przystępujemy również do popularyzacji działań związanych z Ochroną Fauny i przyrody w ogóle, oraz związanych z promocją naszego Wydziału i Uniwersytetu.
Zawsze jesteśmy chętni do współpracy i z radością powitamy nowych członków Koła.
przewodniczący Mariusz WIERZGOŃ mwierzgon@us.edu.pl
opiekun naukowy dr hab. prof. UŚ Zbigniew WILCZEK zbigniew.wilczek@us.edu.pl
opiekun ds. merytorycznych dr Wojciech ZARZYCKI wzarzycki@us.edu.pl
adres Jagiellońska 28, 40-032 Katowice
poczta kn.planeta@gmail.com
facebook KNPlaneta
Trochę o nas:
Celem działalności Koła jest rozwijanie zainteresowań i różnorodnych pasji biologicznych jego członków, przez współpracę studentów o rozmaitych zainteresowaniach w obrębie nauk przyrodniczych. Przez uczestnictwo w wyjazdach terenowych i wspólnych projektach naukowych, członkowie Koła o różnych specjalnościach z zakresu nauk biologicznych, mają okazję do wymiany doświadczeń oraz poszerzania horyzontów wiedzy i nabycia praktycznych umiejętności. Realizowany przez Koło program obejmuje również działalność dydaktyczną realizowaną przy współpracy z innymi organizacjami i instytucjami o podobnym zakresie działania. Koło podejmuje inicjatywy edukacji ekologicznej i aktywnie uczestniczy w akcjach na rzecz środowiska przyrodniczego.
Koło działa w trzech sekcjach:
Sekcja Fizjologii Roślin IKNP PLANETA
przewodniczący Mariusz WIERZGOŃ mwierzgon@us.edu.pl
opiekun naukowy dr Krzysztof SITKO krzysztof.sitko@us.edu.pl
W ramach Sekcji prowadzimy badania związane ze stresem abiotycznym i biotycznym. Zgodnie z interdyscyplinarną naturą Koła, staramy się patrzeć na problemy całościowo, dlatego nasze badania zahaczają o dendrochronologię, ekotoksykologię czy anatomię roślin. Niemniej to fizjologia jest najważniejsza. Wykonujemy projekty krótko- i długoterminowe, w zaciszach laboratoriów, w szklanych ogrodach, na hałdach i na górskich szczytach. Współpracujemy z naukowcami z krajowych i europejskich ośrodków, do nauki podchodzimy poważnie, choć z dystansem i zawsze otwartym umysłem. Prawdopodobnie znajdziesz u nas to, czego szukasz w nauce.
Sekcja Ekologii IKNP PLANETA
przewodniczący Mirosław WĄSIŃSKI
opiekun naukowy dr Wojciech ZARZYCKI, pok. B-106 (Jagiellońska 28),
Nasza sekcja skupia ludzi zainteresowanych zróżnicowaną tematyką, nastawionych na poszerzanie swoich horyzontów. Znajdzie się u nas miejsce dla każdego studenta, niezależnie od kierunku. Skupiamy się przede wszystkim na badaniach terenowych.
Zakres działalności:
ekologia roślin * ekologia lasu * botanika * ornitologia * chiropterologia * ekoturystyka * turystyka górska * ochrona środowiska * fotografia przyrodnicza
Sekcja Mikrobiologii IKNP PLANETA
przewodniczący Henry SHELONZEK
opiekun naukowy dr Sławomir SUŁOWICZ slawomir.sulowicz@us.edu.pl
mgr Sławomir BORYMSKI
Nasza sekcja skupia osoby zainteresowane szeroko rozumianą mikrobiologią, w tym bakteriami i drożdżami oraz ich zastosowaniem praktycznym.
Ważnym elementem prac Sekcji jest projekt BioWar, w ramach którego prowadzona jest izolacja unikalnych szczepów drożdży, w celu zastosowania w procesach fermentacji, ze szczególnym uwzględnieniem browarnictwa.
kierownik Krzysztof CHYŻAK kchyzak@us.edu.pl
opiekun naukowy dr hab. Danuta WOJCIESZYŃSKA danuta.wojcieszynska@us.edu.pl
adres Jagiellońska 28, 40-032 Katowice
poczta knkims@us.edu.pl
Trochę o nas:
Głównym celem Koła Naukowego Kryminalistyki i Medycyny Sądowej „Temida” jest poszerzanie wiedzy z zakresu kryminalistyki i nauk jej pokrewnych. Szczególnie skupiamy się na daktyloskopii, traseologii i badaniach śladów biologicznych. Na naszych spotkaniach uczymy się pracy z materiałem dowodowym różnego typu. Współpracujemy z programem Projektor w ramach którego prowadzimy zajęcia ze szkołami gimnazjalnymi i licealnymi województwa śląskiego, oraz z Katedrą Medycyny Sądowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jeżeli ciekawi Cię tematyka naszych spotkań, serdecznie zapraszamy. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na stronie www Koła oraz w naszej gablocie przy Dziekanacie Wydziału.