Noc Biologów 2014

 

 

10 stycznia 2014 odbyła się III Ogólnopolska NOC BIOLOGÓW, w której uczestniczył także Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jako jeden z 26 uniwersyteckich Wydziałów przyrodniczych w Polsce biorących udział w tej inicjatywie.

 

Nasza akcja, której tematem przewodnim były "Nocne Manewry, czyli co organizmy robią nocą", cieszyła się dużym zainteresowaniem odwiedzających, wśród których dominowała młodzież szkolna (grupy zorganizowane). W tym roku bardzo licznie odwiedzili nas również rodzice z dziećmi (uczestnicy indywidualni). Łącznie nasz Wydział gościł ponad 900 osób, w tym ponad 350, które przyszły spontanicznie, bez wcześniejszej rezerwacji miejsc. Dla uczestników Nocy Biologów przygotowano 77 jednostek tematycznych w sześciu kategoriach: wykłady popularnonaukowe (17), warsztaty (14), laboratoria (20), pokazy (10), wystawy (5) i konkursy (11). W przygotowanie zajęć zaangażowanych było około 100 Pracowników, Doktorantów i Studentów z Kół Naukowych: Zoologów "Faunatycy", Przyrodników „Planeta” oraz Kryminalistyki i Medycyny Sądowej.

Wszystkie zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, czego najlepszym dowodem był entuzjazm i frekwencja uczestników podczas prowadzonych zajęć.

Partnerami naszej inicjatywy byli: Śląski Ogród Zoologiczny, Muzeum Górnośląskie, Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, Delta Optical, Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Katedra i Zakład Farmakognozji i Fitochemii SUM, Stowarzyszenie NudoŻercy oraz młodzież z Akademii Młodych Naukowców „Lykeion” z Pracowni Biologii i Centrum Edukacji Ekologicznej Pałacu Młodzieży w Katowicach.

Wśród sponsorów znaleźli się: ING Bank Śląski, Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Stowarzyszenie dla Natury "Wilk", Park Śląski, ArtInsect, EURx Sp. z o.o., Meranco, VWR International Sp. z.o.o. oraz osoby prywatne. Materiały przeznaczone na nagrody otrzymaliśmy także z Biura Rekrutacji Studentów Międzynarodowych Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Śląskiego „Dzieci”.

Dziękujemy wszystkim Pracownikom, Doktorantom i Studentom Kół Naukowych naszego Wydziału za ogromny wkład, poświęcony czas, ciekawe pomysły i przeprowadzone zajęcia, które pozwoliły uczestnikom odkryć, poznać i zrozumieć zjawiska przyrodnicze. Dziękujemy Partnerom za udział w NOCY BIOLOGÓW 2014 i prezentacje interesujących tematów oraz Sponsorom za przekazane materiały, które przeznaczone zostały na nagrody w zorganizowanych quizach i konkursach.

Dziękujemy również wszystkim Studentom, którzy zaangażowali się w organizację Nocy Biologów. Niepowtarzalna atmosfera i sprawny przebieg imprezy to również Wasza zasługa.

Wpisy na stronach internetowych: "...Moc wrażeń, która towarzyszyła uczniom i ciekawość świata przyrody pokazana przez pracowników naukowych rozbudziła zainteresowanie uczniów biologią, już z niecierpliwością czekają na kolejne edycje tej akcji" (Gimnazjum nr 2 im. Św. Walentego w Bieruniu), ".. ...Takie zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu laboratoryjnego, używanego na wyższych uczelniach przyrodniczych, rozwijają wśród uczniów zainteresowania biologiczno – chemiczne, a także umacniają przekonanie o słuszności podjętej decyzji, co do obecnego i dalszego kierunku kształcenia" (II LO w Jaworznie) potwierdzają, że idea Nocy Biologów ma również wydźwięk edukacyjny i wpisuje się w nowoczesny model kształcenia.

Kolejna NOC BIOLOGÓW juz za niecały rok. Na ogólnopolskiej stronie tego przedsięwzięcia www.nocbiologow.pl zegar już odlicza czas do NOCY BIOLOGÓW 2015. Wszystkich serdecznie zapraszamy ponownie na Wydział Biologii i Ochrony Środowiska w Katowicach.

Koordynator Nocy Biologów 2014 dr hab. Karina Wieczorek
Prodziekan ds. Współpracy z Otoczeniem i Promocji dr Edyta Sierka

nasza galeria

Przebieg Nocy Biologów 2014 na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska w mediach
Reportaż Com.TV.pl
Aktualności TV Katowice (w 6 min. 10 sek.)
Radio Katowice 
fotoreportaż Arkadiusza Ławrywiańca (Dziennik Zachodni)

 

 

NOC BIOLOGÓW 2014
pod hasłem
 Nocne Manewry,
czyli co organizmy robią nocą?"

strona ogólnopolska Nocy Biologów

Koordynator na naszym Wydziale
dr hab. Karina Wieczorek
(Katedra Zoologii)

Komitet Organizacyjny, koordynatorzy z Katedr i Studenckich Kół Naukowych

kontakt: nocbiologow@us.edu.pl 

PROGRAM szczegółowy

patroni medialni