Zaproszenie
na wykłady i pokazy z cyklu Obraz przyrody w obiektywie mikroskopu elektronowego, które organizowane są każdego roku przez Laboratorium Mikroskopii Skaningowej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Jagiellońskiej 28 w Katowicach.
Wykłady i zajęcia są otwarte i może wziąć w nich udział każdy zainteresowany problematyką mikroskopii elektronowej w biologii.
Prowadzone są wyłącznie dla zorganizowanych grup 15-20 osobowych.
Opiekunowie grup powinni wcześniej umówić się z prowadzącym zajęcia (tel./e-mail).
Więcej o ofercie
WYKŁAD dr Jagny Karcz nt. Mikroskopia elektronowa – więcej widzieć-więcej wiedzieć (wykład multimedialny, 45 minut, odbywa się w Auli lub sali B-17).
Streszczenie: Omówiona zostanie historia rozwoju mikroskopii elektronowej i ciekawostki z nią związane, budowa i zasada działania skaningowego mikroskopu elektronowego w jego współczesnej, cyfrowej wersji. Przedstawione będą wyniki prowadzonych na nim prac badawczych i ich zastosowania w wielu dziedzinach nauki i techniki.
WARSZTATY i POKAZY - Mikroskop elektronowy skaningowy. Prowadzi dr Jagna Karcz w Laboratorium Mikroskopii Skaningowej
Streszczenie: Uczestnicy pokazu zapoznają się z zasadami działania mikroskopu elektronowego skaningowego. W trakcie pokazu omówione zostaną najbardziej ciekawe obiekty biologiczne i niebiologiczne (np. tworzywa sztuczne, odpady, minerały), jak również procesy wyjaśniające ich przygotowanie do obserwacji w SEM. W ramach zajęć praktycznych uczniowie będą mogli zobaczyć laboratorium SEM, w tym pokaz pracy mikroskopu oraz wykonać proste preparaty do obserwacji w mikroskopie skaningowym. Jednym słowem chcemy pokazać, że o mikroskopii elektronowej w biologii można mówić w sposób ciekawy i przystępny.
Laboratorium Mikroskopii Skaningowej w upowszechnianiu wiedzy biologicznej
Laboratorium Mikroskopii Skaningowej Wydziału Biologii od momentu jej powołania tj. od 1997 roku (jako Pracownia Mikroskopii Skaningowej) prowadzi w każdym roku wykłady i pokazy dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w ramach cyklu „Obraz przyrody w obiektywie mikroskopu elektronowego”. Tematyka pokazów związana jest z poszerzeniem wiedzy o budowie roślin, zwierząt, a także ciekawych struktur materiałowych.
Podczas wykładów/prezentacji uczniowie/nauczyciele mają możność zapoznania się z możliwościami, które oferuje mikroskopia elektronowa skaningowa w zakresie obrazowania materii biologicznej na poziomie komórek i tkanek organów roślinnych i zwierzęcych, a także obiektów chemicznych, fizycznych i materiałowych. Prezentowane są techniki umożliwiające przygotowanie preparatów, a następnie ich analizę w skaningowym mikroskopie elektronowym.
Przedstawiana jest również historia rozwoju mikroskopii elektronowej, najnowsze tendencje w badaniu i obrazowaniu materii biologicznej i ciekawostki związane z rozwojem mikroskopowych technik analitycznych.
Zajęcia mają postać prezentacji multimedialnej. Podczas wykładów/pokazu stosowane są metody aktywizujące uczniów: dyskusja na zadany temat.
Do dyspozycji nauczycieli i uczniów dostępne są atlasy mikrofotografii obiektów biologicznych w Laboratorium SEM Wydziału Biologii.
Na przestrzeni ostatnich lat w ramach dni otwartych Wydziału, Festiwalu Nauki Uniwersytetu Śląskiego oraz w ramach cyklicznej oferty Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem prezentowano następujące wykłady:
W oferowanych zajęciach chcemy pokazać, że o mikroskopii elektronowej w biologii można mówić w sposób ciekawy i przystępny, a także zwrócić uwagę na jej ogromną przydatność w badaniach środowiskowych.
2 luty 2019 - Warsztaty z mikroskopii elektronowej pt.: Woskowe struktury hydrofobowe ptasich piór w ramach projektu Akademii Młodych Biologów „LYKEION”.
Poniżej zdjęcia wykonane podczas warsztatów przez Agnieszkę Kowalczyk, opiekunkę projektu AMB z Pałacu Młodzieży w Katowicach.
24-25 maj 2018 - Festiwal Nauki i Techniki. Miejski Ośrodek Kultury, Żory.
Wykład: Małe struktury do wielkich zadań – program
22 kwietnia – 10 września 2018 – wystawa fotografii naukowej w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie pt. „Świat przyrody malowany elektronami” – folder informacyjny
22-28 kwietnia 2018 - XXV Tydzień Ziemi. Dopóki Ziemia kreci się. Muzeum Górnictwa Węglowego, Zabrze.
Wykład: Małe struktury do wielkich zadań – program
9 marzec 2018 – Warsztaty z mikroskopii elektronowej dla młodzieży z II LO im. E. Plater w Sosnowcu: Analityczna mikroskopia elektronowa w obrazowaniu materii – stan obecny i perspektywy
12 styczeń 2018 - Noc Biologów 2018
22-27 maj 2017 - Festiwal Nauki i Techniki. Miejski Ośrodek Kultury, Żory.
Prelekcja i pokaz: Coraz głębiej do wnętrza materii – mikroskop elektronowy w akcji.
21-27 kwietnia 2017 - XXIV Tydzień Ziemi. Powietrze nad Śląskiem. Muzeum Górnictwa Węglowego, Zabrze.
Wykład: Smog pod mikroskopem
5 grudzień 2016 - Warsztaty z mikroskopii elektronowej w ramach projektu Akademii Młodych Biologów „Lykeion”: Mikroskopia elektronowa w diagnostyce środowiska (Sekrecje woskowe u roślin i zwierząt).
22-28 kwietnia 2015 - XXII Tydzień Ziemi. Wszystkie strony światła. Muzeum Górnictwa Węglowego, Zabrze.
Wykład: Nowe oblicze światła – wędrówki elektronów
11 styczeń 2013 - Noc Biologów 2013
18 maj 2012 - Fascynujący Świat Roślin 2012 (Fascination of Plant Day)
Świat roślin malowany elektronami
23 września 2011 - Śląska Noc Naukowców 2011
Zwiedzanie i zajęcia w Laboratorium Mikroskopii Elektronowej Skaningowej: Świat przyrody w obiektywie mikroskopu elektronowego.
galeria
29 marca 2011 - Warsztaty laboratoryjne dla młodzieży z II LO im. Frycza Modrzewskiego w Rybniku.
Bioróżnorodność w obiektywie mikroskopu elektronowego.
24 września 2010 - Śląska Noc Naukowców 2010
Zwiedzanie i zajęcia w Laboratorium Mikroskopii Elektronowej Skaningowej: Świat przyrody malowany elektronami – to, czego nie widać gołym okiem.
galeria
23 maj 2009 - Warsztaty dla uczniów gimnazjum z Zespołu Szkół w Ślemieniu w ramach projektu edukacyjnego EFS. Katowice.
galeria
22 - 28 kwietnia 2009 - XVI Tydzień Ziemi. W poszukiwaniu pozytywnej energii. Muzeum Górnictwa Węglowego, Zabrze.
Wykład: Czy bakterie mogą być źródłem nowej energii?
5 grudzień 2007 - Warsztaty z biologii organizowane przez Wydawnictwo Operon, Bielsko-Biała.
Wykład: Obraz przyrody w obiektywie mikroskopu elektronowego.
21-27 kwietnia 2006 - XIII Tydzień Ziemi. Niebezpieczna natura. Muzeum Górnictwa Węglowego, Zabrze.
Wykład: Rośliny naszym wrogiem czy sprzymierzeńcem?
15 marzec 2006 - Międzyszkolna Sesja Młodych Matematyków, II LO im. M. Konopnickiej, Katowice.
Wykład: Obraz w mikroskopii elektronowej a wielościany.