VII Forum BioGIS w Poznaniu

04.02.2019

VII Forum BioGis w PoznaniuW dniach 21-22 marca 2019 r. na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu odbędzie się VII Forum BioGIS - System Informacji Przestrzennej w Badaniach Różnorodności Biologicznej, w tym roku pod hasłem „Użytkownik GIS autorem własnych rozwiązań do zastosowań środowiskowych”.

Organizatorami konferencji są Wydział Biologii UAM oraz Wydział Nauk Geograficznych oraz Geologicznych UAM, Esri Polska i MGGP Aero (partner technologiczny).

Postępujący rozwój metod i technik systemów informacji geograficznej i coraz szersza gama ich zastosowań sprawiają, że często nawet najbardziej wysublimowane gotowe funkcje w oprogramowaniu geoinformacyjnym mogą nie wystarczyć do przeprowadzenia określonej analizy, specyficznej dla danego problemu biologicznego, ekologicznego lub geoekologicznego. Dlatego powstaje coraz więcej narzędzi autorskich, budowanych przez użytkowników - ekspertów w swojej dziedzinie. Tegoroczne Forum BioGIS zaplanowano tym razem, w VII już edycji, jako miejsce w którym użytkownicy GIS będą mogli zaprezentować własne narzędzia lub pomysły na modyfikację istniejących narzędzi, funkcji, aplikacji geoinformacyjnych w badaniach różnorodności biologicznej i georóżnorodności oraz wszelkich możliwych zastosowaniach środowiskowych. Do kluczowych zagadnień konferencji będą należeć sesje poświęcone tworzeniu autorskich rozwiązań wykorzystywanych w badaniach środowiskowych, możliwości stosowania języków programowania w analizach geoinformacyjnych. Organizatorzy wydarzenia przewidzieli również warsztaty komputerowe z zakresu zastosowań języków programowania w analizach GIS oraz tworzeniu własnych procedur analitycznych w oparciu o rozwiązania już istniejące. W ten sposób organizatorzy VII Forum BioGIS pragną wskazać nowe podejście w badaniach przyrodniczych - użytkownik GIS, który staje się coraz częściej autorem unikatowych rozwiązań analitycznych w geoinformacji.

Tematyka VII Forum skupiona będzie wokół zagadnień:

1. Tworzenie własnych modeli i projektów na platformie GIS wspomagających pracę teoretyka i praktyka w zastosowaniach środowiskowych

- automatyzacja czasochłonnego przetwarzania danych przestrzennych w badaniach i zastosowaniach środowiskowych (np. ModelBuilder (ArcGIS, ESRI) wykorzystany do tworzenia własnych ciągów zadań, narzędzi)

- przetwarzanie dużej liczby obrazów satelitarnych i lotniczych,

- tworzenie aplikacji mobilnych wspomagających pracę w terenie,

- tworzenie mobilnych aplikacji dydaktycznych,

- przykłady geoprzetwarzania on-line,

- opracowywanie własnych geoportali tematycznych.

2. Wykorzystanie języków programowania w celu uzyskania nowych, nieszablonowych rozwiązań analitycznych i wizualizacji w środowisku GIS

- implementacja języka programowania Python w celu rozszerzenia możliwości analitycznych istniejącego oprogramowania geoinformacyjnego,

- opracowywanie skryptów służących do analiz środowiskowych,

- geowizualizacja i analizy geoinformacyjne w środowisku R.

więcej szczegółowych informacji oraz rejestracja na konferencję i warsztaty

KOMUNIKAT 1

KOMUNIKAT 2