Światowy Tydzień Mózgu

11.03.2019 - 15.03.2019

Od 11 do 15 marca 2019 r. w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej i Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŚ odbędą się wykłady organizowane w ramach Światowego Tygodnia Mózgu.
Uniwersytet Śląski już po raz dziesiąty włącza się w organizacje obchodów tego naukowego wydarzenia. Tydzień Mózgu 2019 organizowany jest przez pracowników Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego we współpracy ze specjalistami informacji naukowej CINiBA.

Wydarzenie ma na celu promowanie wiedzy z zakresu neurobiologii, kognitywistyki i psychologii. Jest ono adresowane do studentów, uczniów oraz osób, które interesują się możliwościami i ograniczeniami naszego mózgu. Informacje na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu i umysłu zostaną przedstawione uczestnikom w ciekawej, popularnonaukowej formie.
Wykłady mają charakter otwarty, odbywają się o godz. 16.00 w sali Konferencyjnej CINiBA, poziom 0 (Katowice, ul. Bankowa 11a) oraz sali 121 (1 piętro) Wydziału Biologii UŚ.

W bieżącym roku mamy zaszczyt gościć następujących prelegentów:
poniedziałek - Mateusz Kostecki, IBD PAN im. M. Nenckiego - "Jak daleko można zajść bez mózgu? O ewolucji układu nerwowego"
wtorek - prof. dr hab. Ryszard Tadeusiewicz, AGH - "Dążenie do zrozumienia działania mózgu poprzez budowę i badanie modeli komputerowych w postaci sieci neuronowych"
środa - dr hab. Jan Rodriguez Parkitna, IF PAN - "Układ nagrody w mózgu"
czwartek - dr Łukasz Lamża, UJ Centrum Kopernika - wykład o przetwarzaniu informacji w organizmach jednokomórkowych