Wykład, spotkanie, staże ...

13.11.2018 (12:45)

13 listopada 2018 roku gościem Uniwersytetu Śląskiego będzie prof. Zygmunt S. Derewenda z University of Virginia School of Medicine, który spotka się ze studentami zainteresowanymi udziałem w rocznym, płatnym stażu naukowym w USA w roku akademickim 2019-20. Program stypendialny dedykowany jest studentom nauk przyrodniczych w ramach Programu bioLAB – Visiting Research Graduate Traineeship Program.

Spotkanie poprzedzi krótki wykład, w którym zostaną przedstawione dokonania badawcze w amerykańskich laboratoriach młodych adeptów nauki z Polski a uzyskane w ramach odbytych stażów naukowych „bioLAB” pt.: Udział polskich studentów w amerykańskich projektach badawczych z dziedziny biologii molekularnej – Obserwacje-Osiągnięcia-Odkrycia – czyli ODLOTOWY staż w USA.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 12.45 na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 9, I piętro, sala Rady Wydziału).

O gościu:
Prof. Zygmunt Derewenda jest absolwentem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego (1976 r.). Doktoryzował się w zakresie chemii na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UŁ. Był pracownikiem naukowo-badawczym w brytyjskim University of York, profesorem biochemii na University of Alberta, Kanada. Od 1996 r. jest profesorem fizjologii molekularnej i biofizyki University of Virginia w USA. Wykładał m.in. w Korei Południowej, Australii i na wielu uczelniach w Europie i USA.

Prof. Zygmunt Derewenda jest specjalistą w zakresie biologii molekularnej i krystalografii białek. Zajmuje się szeroką tematyką, która obejmuje m.in. problematykę kurczliwości mięśni gładkich i etiologii nadciśnienia oraz badaniami nad nowymi lekami przeciwko wirusowi Ebola.

Więcej na temat udziału w programie „bioLAB” można znaleźć na stronie Fundacji Fulbrighta