Oferty dla szkół

Propozycje PRACOWNI DYDAKTYKI BIOLOGII


DZIAŁANIA SKIEROWANE DO UCZNIÓW:

 • Wykłady i zajęcia prowadzone na Wydziale w ramach projektów „Aktywny w szkole, aktywny w życiu” i „Partnerzy w nauce”
 • Warsztaty w ramach „Tygodnia Mózgu”
 • Warsztaty z okazji „Dnia Darwina”
 • „Biologia pomaga zrozumieć świat” – cykl wykładów organizowanych dla uczniów szkół średnich z zakresu szeroko rozumianych nauk o życiu
 • „Lekcja na życzenie”
 • „Szkolne święto nauki z Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska”
 • „Dzień Dziecka z biologią”

DZIAŁANIA SKIEROWANE DO NAUCZYCIELI:

Wykłady z zakresu dydaktyki i metodyki przedmiotów przyrodniczych, dydaktyki ewolucyjnej, neurodydaktyki prowadzone przez pracowników Pracowni Dydaktyki Biologii.
styczeń – czerwiec 2012 - w miarę zaproszeń i zamówień szkoleń i konferencji.

więcej informacji dotyczących zajęć w Pracowni Dydaktyki Biologii

 

Zajęcia w LABORATORIUM MIKROSKOPII SKANINGOWEJ

 • Obraz przyrody w obiektywie mikroskopu elektronowego” - cykl wykładów popularnonaukowych, pokazów oraz warsztatów przeznaczonych dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wykłady i zajęcia organizowane są każdego roku przez Laboratorium Mikroskopii Skaningowej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Jagiellońskiej 28 w Katowicach.
  W ramach zajęć praktycznych proponujemy zwiedzanie Laboratorium SEM, w tym pokaz pracy mikroskopu oraz samodzielne przygotowanie preparatów z wybranych obiektów biologicznych i materiałowych do obserwacji w mikroskopie skaningowym. Uczestnicy pokazu zapoznają się z zasadami działania mikroskopu elektronowego skaningowego. W trakcie pokazu omówione zostaną najbardziej ciekawe obiekty biologiczne i niebiologiczne (np. skórka liści, pyłki roślin, bakterie w biofilmie, tworzywa sztuczne), jak również procesy wyjaśniające ich przygotowanie do obserwacji w SEM. Jednym słowem chcemy pokazać, że o mikroskopii elektronowej w biologii można mówić w sposób ciekawy i przystępny.
 • Uczestnictwo w festiwalach nauki, organizowanych na terenie szkół – wykłady pod hasłem „Mikroskopia elektronowa w biologii” dla szkół wszystkich typów. Wykłady o współczesnej mikroskopii elektronowej w obrazowaniu materii biologicznej, realizowane zgodnie z zamówieniem złożonym przez szkołę.
 • Dni Otwarte zgodnie z terminarzem Uniwersytetu Śląskiego – zwiedzanie Laboratorium Mikroskopii Skaningowej wyposażonej w pełny zestaw aparaturowy mikroskopu skaningowego oraz bogatej kolekcji preparatów biologicznych

więcej informacji dotyczących zajęć w Laboratorium SEM